Вплив Інтернету на життя сучасних людей
Хоча нам подобається думати про технології як про нейтральний інструмент для досягнення наших цілей, кожен пристрій має власні умови використання, яких ми дотримуємося, якщо хочемо використовувати цю технологію. Наприклад, щоб водити машину, людина повинна сидіти за кермом, зосередившись на дорозі, що часто призводить до проблем зі спиною та стресом. Щоб використовувати тостер, нам потрібно обрати хліб, нарізати його шматочками, які підходять для тостеру. У той же час, якщо в наші дні людина хоче дізнатися новини Києва та й всього світу, тоді достатньо знайти в Інтернеті сайт kyiv.media, який оперативно публікує актуальну інформацію щодня.
Іноді таке дотримання умов використання пристрою не викликає кардинальних змін у житті, але трапляються випадки, коли воно може негативно вплинути на наше життя. Добре відомий приклад – перегляд телевізора, для якого потрібне:
- нерухоме тіло;
- бажано темна кімната;
- розслаблений розум.
Тривале перебування в цьому стані може призвести до багатьох проблем зі здоров’ям: спиною, вагою, зором і навіть психологічних. Проте технічний прогрес, схоже, йде у геометричній прогресії, і телебачення давно перестало бути в авангарді руйнування, відволікання уваги та навіть руйнування життя молоді.
Інтернет: секрет популярності
Найпривабливіша особливість інтернету – це кількість нескінченної інформації, доступної у будь-який момент. На жаль, система дофамінової винагороди в людському мозку, яка нагороджує нас за отримання нової інформації, виникла у той час, коли Інтернет ще не існував, а кількість доступної нової інформації була обмеженою. Людський мозок еволюціонував, мотивуючи людей дізнаватися більше та шукати новий унікальний, безпрецедентний досвід. Інтернет зламав цей мозковий механізм, і рух великого пальця на екрані телефону став натяком на можливу нову інформацію.
Що таке система винагороди дофаміну
Система мотиваційної винагороди – це неврологічна “схема” у людському мозку, яка відповідає за створення мотивації у кожному з нас. Вона заснована на вивільненні нейротрансмітера – дофаміну – щоразу, коли ми отримуємо несподівану “нагороду” – поїдаємо невідому смачну їжу, зустрічаємося з молодою людиною і таке інше.
Попри поширену думку, дофамін – це не задоволення, а можливість отримання задоволення. У дослідженні 1999 року науковці вводили речовину, що зупиняє вироблення дофаміну у щурів. Ці щури втратили мотивацію до їжі і в основному їли близько 10% їжі, необхідної їм у день.
Саме такою мотивацією дізнаватися про новини в Києві, Україні та світі, а також спілкуватися, слухати музику та дивитися фільми є Інтернет. Адже світова павутина робить всі ці речі доступними для кожного, будь-якої миті та з любого куточку світу.