Контроль за рівнем холестерину: поради

Щоб визначити ризик виникнення захворювання серця, лікарю необхідно виявити співвідношення поганого і хорошого холестерину в організмі людини.

Фахівці вираховують коефіцієнт холестерину людини шляхом ділення загального показника на рівень ліпопротеїдів високої щільності. Оптимальне співвідношення – від 3.5 до 1. Більш високий коефіцієнт збільшує ризик захворювань серця.

Лікар може визначити рівень «хорошого» і «поганого» холестерину в організмі за допомогою аналізу крові.

Загальний рівень холестерину включає:

 • Ліпопротеїди високої щільності, або ЛПВЩ, вважаються «хорошим» холестерином. Вони складають 20-30 відсотків загального рівня холестерину у людини.
 • Ліпопротеїди низької щільності, або ЛПНЩ, вважаються «поганим» холестерином і становлять 60-70 відсотків загальної кількості в організмі.
 • Ліпопротеїди дуже низької щільності (ЛПДНЩ) є попередниками ЛПНЩ і становлять близько 10-15 відсотків загального холестерину людини.

Значення цих показників не можна недооцінювати, так як саме вони впливають на шанси розвитку хвороб серця у людини.

Якщо аналіз крові показує високий рівень загального холестерину, це може свідчити про підвищений рівень холестерину ЛПНЩ. Щоб визначити точно, лікарю необхідно окремо проаналізувати рівні ЛПВЩ, ЛПНЩ і ЛПДНЩ у крові.

Нормальне співвідношення холестерину означає, що організм здоровий і працює в нормальному режимі.

Такі показники холестерину вказують на різні рівні ризику серцевих захворювань:

У чоловіків

 •     5.0 = середній ризик;
 •     3.4 = практично середній ризик;
 •     9.6 = вдвічі перевищує середній ризик.

У жінок

 •     4.4 = середній ризик;
 •     3.3 = практично середній ризик;
 •     7.0 = вдвічі перевищує середній ризик.

В однаковому аналізі крові жінки і чоловіка середній рівень ЛПВЩ, ЛПНЩ та ЛПДНЩ може відрізнятися. Наприклад, у жінок в менопаузі рівень ЛПНЩ вищий.

 Жінки виявилися менш сприйнятливі до впливу поганого холестерину. Рекомендований рівень ЛПВЩ для них – 50, в той час як для чоловіків він становить 40.

Як холестерин впливає на організм?

Холестерин міститься в м’ясних і молочних продуктах, тому люди, які їдять продукти тваринного походження, можуть скаржитися на підвищений рівень холестерину.

Нормальні показники холестерину в організмі сприяють підтримці необхідного запасу вітаміну D і гормонів, а також допомагають травленню.

До речі, печінка теж може виробляти холестерин, але в разі, якщо ваш раціон багатий продуктами з високим вмістом жирів і транс-жирів. Наявність підвищеної кількості холестерину ЛПНЩ, викликаного транс і насиченими жирами, збільшує ризик серцевих захворювань і діабету.

Холестерин ЛПНЩ викликає накопичення речовини, яка формує бляшки на стінах артерій, що призводить до захворювання, відомого як атеросклероз. Звичайно, це шкідливо для серця, так і для організму в цілому. Такий стан уповільнює приплив крові до серцевого м’яза і може блокувати потрапляння крові в серце, що сприяє збільшенню ризику серцевого нападу.
Поради щодо контролю за рівнем холестерину

Співвідношення хорошого і поганого холестерину в організмі можна контролювати. Існує кілька способів зниження рівня поганого холестерину. І ось деякі з них:

 • Дієта. Їжа з високим вмістом насичених жирів, транс-жирів і вуглеводів підвищує рівень холестерину, тому обмежене вживання таких продуктів допоможе знизити рівень поганого холестерину.
 • Вага. Багато ризиків пов’язані з надмірною вагою або ожирінням. Нормальна вага – запорука зниження ризику серцевих захворювань.
 • Вправи: активність протягом 30 хвилин в день підвищує частоту серцевих скорочень, допомагає підтримувати здорову вагу і знижує рівень холестерину ЛПНЩ, одночасно підвищуючи рівень холестерину ЛПВЩ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *