На різних видах здобичі спеціалізувалися іхтіозаври

На різних видах здобичі спеціалізувалися іхтіозаври

Палеонтологи показали, що відмінності у формі черепа у суперхижаків мезозойських морів дозволяли їм полювати на різні види жертв і не конкурувати один з одним.

Іхтіозаври були високо адаптованими і неймовірно успішними водними плазунами. Вони домінували в морях мезозойської ери — коли на суші царювали динозаври, – 94-250 мільйонів років тому, аж до юрського періоду. У Світовому океані іхтіозаври займали приблизно ті ж екологічні ніші, що сьогоднішні китоподібні і акули, перебуваючи на верхніх поверхах трофічних ланцюжків і досягаючи майже таких же гігантських розмірів.

Сучасні суперхижаки морів, такі як білі акули або косатки, полюють «на все, що рухається». Однак іхтіозаври могли один з одним і не конкурувати, спеціалізуючись на різних видах здобичі. До такого висновку прийшли палеонтологи, що працюють під керівництвом професора Брістольського університету Майкла Бентона (Michael Benton). Їх стаття опублікована в Journal of Anatomy.

Вчені використовували зразки, які ще 200 років тому знайшла легендарна ентузіастка палеонтології Мері Еннінг на півдні Англії. Це були останки іхтіозаврів Hauffiopteryx typicus і Stenopterygius triscissus, що мешкали в мілководних морях близько 180 мільйонів років тому. Зразки пройшли детальне сканування за допомогою комп’ютерної томографії. Це дозволило створити тривимірні моделі їх черепів, щоб оцінити швидкість і силу укусів.

Загальна сила м’язів обох тварин була приблизно однакова, проте анатомія голови визначала різні результати її застосування. Робота показала, що у S. triscissus, що відрізнявся більш короткою і широкою мордою, укуси були порівняно повільними, але потужними. А іхтіозаври H. typicus з їх витягнутими черепами могли кусати швидко і точно, але не дуже сильно.

Це вказує на те, що представники різних видів хижаків могли спеціалізуватися на різних типах здобичі: S. triscissus воліли повільних, порівняно добре захищених жертв, тоді як H. typicus — рухливу, швидку здобич. Це, мабуть, дозволяло їм не конкурувати один з одним, ведучи вічні битви, подібні «війнам» сучасних косаток і акул.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *