Вулканічну активність на Марсі вивчає NASA

Свідоцтва недавньої вулканічної активності на Марсі показують, що вулканічні виверження могли відбуватися протягом останніх 50 тис. років. Велика частина вулканізму на Червоній планеті сталася між 3 і 4 млрд років тому, а невеликі виверження в ізольованих місцях траплялися, можливо, всього 3 млн років тому. Але досі не було доказів того, що Марс все ще може бути вулканічно активним. Використовуючи дані з супутників NASA, що обертаються навколо Марса, дослідницька група знайшла докази виверження в регіоні під назвою Elysium Planitia.

Це загадкове темне родовище, яке має високу теплову інерцію і включає в себе багатий піроксеном матеріал з високим вмістом кальцію і симетрично розподілене навколо сегмента системи тріщин Cerberus Fossae в Elysium Planitia – нетипове для еолових або вітряних відкладень в цьому регіоні. Ця особливість схожа на темні плями на Місяці і Меркурії, які припускають вибухові вулканічні виверження. Це може бути наймолодше вулканічне родовище, коли-небудь зареєстроване на Марсі.

$IMAGE2$

Велика частина вулканізму в регіоні Elysium Planitia і в інших місцях на Марсі складається з лави, що тече поверхнею, хоча є численні приклади вибухового вулканізму на Марсі. Однак цей місце має інший вигляд. Ця особливість покриває навколишні потоки лави і здається відносно свіжим відкладенням попелу і гірських порід, що представляють інший стиль і часовий період виверження, ніж раніше ідентифіковані пірокластичні особливості.

Місце недавнього виверження знаходиться приблизно в 1600 км від посадкового модуля NASA InSight, який вивчає тектонічну активність на Марсі з 2018. В районі Cerberus Fossae були локалізовані два землетруси, і недавні дослідження показали можливість того, що це могло бути пов’язано з рухом магми на глибині. Такі вулканічні відкладення, як це, підвищують ймовірність появи придатних для життя умов на поверхні Марса в недавньому минулому. “Взаємодія висхідної магми і крижаного субстрату цього регіону могла порівняно недавно створити сприятливі умови для мікробного життя і підвищити ймовірність існування життя в цьому регіоні”, – кажуть дослідники.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *