Китай задіяв штучний інтелект для “покращення” судової системи, що рекомендує вердикти, розробляє документи і попереджає про “ймовірні людські помилки” в рішеннях. Про це пише South China Morning Post.
Відповідно до постанови ВНС КНР, судді мають консультуватися з ШІ у кожній справі. Якщо вони не згодні з рекомендацією машини, повинні надати письмове обґрунтування.
Також ШІ підключили до поліцейських баз даних та системи соціального кредиту Китаю, що дозволило їй автоматично застосовувати покарання за правопорушення.
За словами влади, технологія зробила “значний внесок у правовий розвиток цивілізації”. Критики системи вважають, що вона ризикує створити світ, де людиною керує машина.
Професорка права Китайського університету політичних наук і права Чжан Лінхан попередила про швидке зростання ризиків, пов’язаних із ШІ.
“Люди поступово втрачатимуть свободу волі зі зростанням залежності від технологій”, – заявила Чжан.
Вона додала, що людству варто приготуватися до ерозії судової влади технологічними компаніями.
Китай розробляє систему розумного суду з 2016 року, коли голова ВНС КНР Цян Чжоу закликав використовувати технології підвищення “справедливості, ефективності та авторитету” правової системи.
Це означало запровадження у залах судів роботів-юристів, систем автоматичного розшифрування з розпізнаванням голосу та “віртуальних засідань” для дистанційного розгляду справ.
Влада КНР також заснувала вузькоспеціалізований “інтернет-суд”, який займається онлайн-злочинами. Це призвело до створення величезних баз даних, куди завантажується інформація про всі випадки майже 100 000 на день.
Штучний інтелект підключили і до “інтернет-суду” для отримання інформації з минулих рішень, щоб система могла знаходити прецеденти та рекомендувати нові вердикти.