Зберігати інформацію практично нескінченно дозволять 5D диски

За оцінкою Forbes, до 2025 року до інтернету буде підключено близько 80 мільярдів пристроїв, які генеруватимуть близько 180 трильйонів гігабайт даних. В найближчому майбутньому зберігати дані на класичних накопичувачах буде проблематично — існує ризик виникнення дефіциту та збільшення вартості зберігання інформації. Спеціалісти Саутгемптонського університету, що працюють над технологією 5D, пропонують записувати інформацію на кварцовому склі за допомогою фемтосекундних лазерів і надкоротких імпульсів. “Запис на кварцовий носій ніби йде в п’яти вимірах – двох оптичних і трьох просторових”, – зазначають автори дослідження.

Інновація британських інженерів полягає у створенні дисків підвищеної щільності та розміщенні на невеликій ділянці колосальних обсягів даних. Наприклад, на «болванці» розміром один дюйм вдалося зберегти шість гігабайт інформації. Накопичувач звичайного для подібних пристроїв розміру, що базується на кварцових дисках, може зберегти до 500 терабайт даних. Розробка обіцяє революцію на ринку зберігання інформації, оскільки десятки, якщо не сотні класичних дата-центрів, можна буде об’єднати в одну бібліотеку.

Перевагами 5D-дисків також називають довговічність та низьку вартість обслуговування. За оцінкою вчених, кварцові диски не міцніші за звичайні накопичувачі, проте можуть витримати температуру до 1800 градусів за Фаренгейтом, або близько тисячі градусів за Цельсієм. У разі пожежі в дата-центрі інформація швидше за все збережеться. Крім того, кварцове скло з часом не змінює своїх властивостей, що дозволить тримати дані на 5D-накопичувачах практично завжди.

Єдиним вузьким місцем майбутньої розробки є швидкість передачі. Наразі вченим вдалося розігнати її до 230 кілобайт на секунду — за цей час на диск можна записати близько ста сторінок тексту. Однак для того, щоб повністю заповнити болванку ємністю 500 терабайт, потрібно 60 днів. Або інженери знайдуть спосіб уникнути обмеження, або 5D-диски так і залишаться перспективним обладнанням для запису інформації. У крайньому випадку на таких дисках можна зберігати дані для нащадків. Так, у 2018 році на кварцовий носій було записано трилогію романів Айзека Азімова «Заснування» — диск вирушив у космос разом із Tesla Roadster Ілона Маска.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *