ЗМІ: “Ашан” постачає товари російським військовим та сприяє мобілізації своїх працівників

Ашан постачає товари російським військовим

Мережа супермаркетів “Ашан” безоплатно постачала товари для російських армійців на тимчасово окуповані території України та сприяла мобілізації своїх співробітників. Про це йдеться у спільному розслідуванні The Insider, Le Monde та Bellingcat.

Відтак постачання продуктів російським військовим позиціонувалося як нібито “гуманітарна допомога”. Вона складалася як із товарів зі складів супермаркетів “Ашан”, так і з товарів, зібраних волонтерами на території магазинів мережі в різних регіонах росії.

Зокрема у деяких регіонах постачання організовувалися за безпосередньої взаємодії з місцевими органами влади. Також “Ашан” допомагав військкоматам набирати мобілізованих з-поміж своїх співробітників.

У виданні наголошується, що відповідно до норм міжнародного права, гуманітарною допомогою під час міжнародних конфліктів вважається лише допомога мирному населенню. Підтримка однієї з воюючих сторін може підвести “Ашан” під санкції й призвести до виходу компанії з російського ринку.

Після того, як у березні президент Володимир Зеленський попросив французькі компанії піти з російського ринку, Ашан стверджував: “Ми щодня випікаємо у наших магазинах свіжий хліб для українців і росіян, що зараз життєво необхідно”. До моменту цієї заяви, стверджують автори розслідування, “Ашан” вже надавав підтримку не лише своїм працівникам, а й російським військовим.

Відтак, 15 березня 2022 року контролер управління Ашан — Санкт-Петербург Наталія Зельцер надіслала колегам листа з проханням “зібрати цесію для гуманітарної допомоги”. До листа додавався список, за яким неважко помітити, що всі ці товари призначаються для чоловіків (мінімальний розмір шкарпеток у списку — 25-й, що відповідає 40-му розміру взуття), є сигарети (які взагалі ніколи не постачаються як гуманітарна допомога), запальнички, бритви, але немає нічого для жінок і дітей. Кількість товарів (1000 тюбиків зубної пасти, 500 запальничок) свідчить, що одержувачів було багато, цього вистачило б на один-два батальйони. Загальна вартість цієї березневої партії “допомоги” становила 2 млн рублів.

Далі у листуванні Зельцер пише в центральний офіс і просить оформити “гумдопомогу” як закупівлю з боку десяти юросіб. З московського офісу надходить відповідь із перерахуванням десяти юросіб.

The Insider зв’язався з керівниками цих компаній, на які було оформлено гуманітарну допомогу, і деякі з них нічого не приховували. Так, наприклад, директор МТК Сергій Пома та директор Енергія-3000 Галина Баранова визнали, що “допомога постачалася саме російським військовим, але подробиці повідомити відмовилися”.

Судячи з усього, не тільки “Ашан”, а й холдинг “Леруа Мерлен”, який також причетний до постачання товарів на окуповані території. Принаймні на опублікованому в грудні з відео з Маріуполя можна побачити, як члени Молодої Гвардії Єдиної росії розвантажують однакові палети з фірмовим знаком Леруа Мерлен.

Підтримував напад росії на Україну “Ашан” не лише так званою гуманітарною допомогою, а й тим, що допомагав владі РФ боротися з ухилянтами від призову. Ашан збирав і передавав у військкомати дані про своїх працівників (причому дані про військові квитки у працівників почали збирати ще до початку повномасштабного вторгнення, у січні 2022 року) і потім, після оголошення мобілізації, прямо на робочому місці працівникам вручали повістки та пропонували звільнитися.

Російське керівництво “Ашана” від коментарів відмовилося, а у пресслужбі французького “Ашана” заявили, що компанія перебуває поза політикою і жодною підтримкою військовослужбовців не займається.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *