Дослідники з Інституту біохімії рослин ім. Лейбніца (IPB, Німеччина) нещодавно створили фіолетові помідори, використовуючи методи генної інженерії.
Для цього вони вставили гени, відповідальні за біосинтез бетаніну, в рослини і активували їх в дозріваючих плодах. Бетанін зазвичай не виводиться з помідорів, а витягується з червоного буряка і використовується в якості натурального харчового барвника. Такого роду методи генної інженерії для виробництва речовин в спеціально розроблених системах виробництва рослин будуть відігравати важливу роль в майбутньому, особливо у виробництві ліків. Виробництво вакцин і антитіл з використанням рослин вже є дуже активною областю досліджень.
Таким чином, основна мета цього дослідження полягала не в створенні нового сорту томатів для вживання в їжу. Замість цього метою було удосконалити методи генної інженерії, які набагато простіше аналізувати, виробляючи легко помітний пігмент.
Рослини – ефективні і складні виробничі системи, які мають велику кількість механізмів регуляції, які іноді можуть обмежувати весь процес біосинтезу виробленого речовини.
Навіть у випадку з бетаніном потрібно багато планування і коригувань, щоб рослини досягли бажаного результату синтезу. Дослідники з Інституту біохімії рослин ім. Лейбніца не тільки вставили три гена, необхідних для біосинтезу бетаніну, в рослини томатів, але також додали кілька генетичних перемикачів, за допомогою яких можна було активувати вставлені гени тільки в плоди і все в один і той же час під час дозрівання. Проте, виробництво бетаніну в плодах спочатку було мізерним. Більш високий рівень біосинтезу пігменту може бути підтриманий тільки шляхом вставки четвертого гена, який забезпечує доступність важливої речовини-попередника. Це призвело до отримання темно-фіолетових помідорів, які містять навіть більше бетаніну, ніж червоний буряк.
Почнемо з того, що дослідження, проведене вченими, надало важливу нову інформацію про методи генної інженерії. Проте, ці помідори також повністю підходять для вживання в їжу і навіть корисні для здоров’я. Це пов’язано з тим, що бетанін, як і багато пігментів, володіє сильним антиоксидантною дією. Фіолетові плоди також можуть служити джерелом харчового барвника бетаніну. Перші випробування з використанням томатного бетаніну для фарбування йогурту і лимонаду дали багатообіцяючі результати.