Наявність прихованих планет припускають радіосигнали далеких зірок

Доктор Бенджамін Поуп з Університету Квінсленду і його колеги з Голландської національної обсерваторії ASTRON вели пошук планет за допомогою найпотужнішого у світі радіотелескопа Low Frequency Array (LOFAR), розташованого в Нідерландах.

“Ми виявили сигнали від 19 далеких червоних карликів, чотири з яких найкраще пояснюються існуванням планет, що обертаються навколо них”, – прокоментував Поуп. “Ми давно знаємо, що планети Сонячної системи випромінюють потужні радіохвилі, оскільки їх магнітні поля взаємодіють з сонячним вітром, але радіосигнали з планет за межами нашої системи ще не були виявлені. Це відкриття стало важливим кроком для радіоастрономії і потенційно може привести до відкриття планет по всій галактиці”.

Раніше астрономи могли виявляти найближчі зірки тільки при стійкому радіовипромінюванні, а все інше в радіонебі було міжзоряним газом або екзотикою, такою як чорні діри. Тепер радіоастрономи можуть побачити прості старі зірки під час спостережень, і з цією інформацією ми можемо шукати будь-які планети, що оточують ці зірки.

Команда зосередилася на червоних карликах, які набагато менше Сонця і мають інтенсивну магнітну активність, яка викликає зіркові спалахи і радіовипромінювання. Але також з’явилися деякі старі, неактивні в магнітному відношенні зірки, що поставило під сумнів загальноприйняті уявлення.

Джозеф Каллінгхем з Лейденського університету і ASTRON, провідний автор відкриття і його команда впевнені, що ці сигнали виходять від магнітного зв’язку зірок і невидимих ​​орбітальних планет, подібно взаємодії між Юпітером і супутником Іо.

“На Землі є полярні сяйва, які зазвичай називають північним і південним сяйвом, які також випромінюють потужні радіохвилі – це відбувається через взаємодію магнітного поля планети з сонячним вітром”, – сказав він. «Але в разі полярних сяйв від Юпітера вони набагато сильніше, оскільки його вулканічний супутник Іо викидає матеріал в космос, заповнюючи навколишнє середовище Юпітера частками, які викликають надзвичайно потужні полярні сяйва. Наша модель цього радіовипромінювання зірок – це збільшена версія Юпітера і Іо з планетою, оповитою магнітним полем зірки, яка живить матерію величезними струмами, які аналогічним чином викликають яскраві полярні сяйва. Це видовище привернуло нашу увагу за кілька світлових років».

Тепер дослідницька група хотіла підтвердити, що запропоновані планети дійсно існують. “Ми не можемо бути на 100% впевнені, що чотири зірки, у яких, на нашу думку, є планети, дійсно є їх господинями, але можемо сказати, що взаємодія планети і зірки – краще пояснення того, що ми бачимо”, – сказав доктор Поуп.

Відкриття за допомогою LOFAR – це тільки початок, але телескоп здатний тільки відслідковувати зірки, які знаходяться відносно близько, на відстані до 165 світлових років. У зв’язку з тим, що радіотелескоп Square Kilometer Array в Австралії і Південній Африці вже знаходиться в стадії будівництва і імовірно запрацює в 2029 році, команда пророкує, що зможе побачити сотні таких зірок на набагато більших відстанях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *