Учасники протесту проти законопроєкту про “іноагентів” у Тбілісі вирішили взяти в облогу будівлю парламенту після того, як влада відмовилась виконувати їхні вимоги.
“Пропонуємо такий крок: мирно і спокійно з обох боків оточити парламент… Зробімо це мирним шляхом. Ми закликаємо поліцію не протистояти мирним протестувальникам”, – оголосив лідер опозиційної партії “Стратегія Агмашенебелі” Гіоргій Вашадзе.
Раніше протестувальники висунули до влади Грузії дві вимоги – скасувати ухвалення закону про “іноагентів” у першому читанні й звільнити всіх понад 70 затриманих за останні два дні протестів – і дали годину на виконання.
Як відомо, у вівторок парламент Грузії несподівано ухвалив у першому читанні закон про “іноагентів”, що подібний до російського законодавства, спрямованого за обмеження західного впливу. Це викликало спонтанні протести та сутички під парламентом, під час яких поліція застосувала сльозогінний газ, а згодом активно задіяла водомети для розгону мітингу. Затримали понад 60 осіб.
Опозиція після цього пообіцяла перейти до щоденних протестів “до перемоги”. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі підтримала протестувальників.
8 березня у Тбілісі під парламентом зібрався новий великий мітинг, на ньому увімкнули гімн України.
Британія: закони про “іноагентів” ставлять під питання євроатлантичне майбутнє Грузії
Британія слідом за ЄС і США висловила стурбованість з приводу схвалення у першому читанні одного зі скандальних проєктів про “іноагентів” та закликала владу Грузії не ігнорувати думку громадянського суспільства і партнерів. Відповідну заяву опублікувало посольство Сполученого Королівства.
Посольство зазначає, що поділяє глибоку стурбованість інших союзників щодо даних проєктів.
“Якщо запропонований закон буде фінально схвалено, він ускладнить подальшу підтримку демократичного та економічного розвитку Грузії з боку її друзів і стратегічних партнерів. Цілі цього закону – який, як виглядає з коментарів ключових політиків, мають на меті стримати донорську підтримку й придушити легітимну діяльність громадських організацій – суперечать спільним цінностям та зобов’язанням щодо дотримання міжнародних стандартів, чого ми очікуємо від нашого партнера, і суперечать задекларованим євроатлантичним прагненням Грузії. Закликаємо владу Грузії дослухатися до застережень громадянського суспільства, незалежних ЗМІ та міжнародних партнерів перед подальшими кроками” – йдеться у заяві посольства Британії.
У Європарламенті закликали владу Грузії відмовитись від скандальних проєктів про “іноагентів”
Група з 16 депутатів Європарламенту виступили зі спільною заявою, у якій закликають владу Грузії відмовитися від прийняття скандальних проєктів про “іноагентів”, один з яких вже схвалений у першому читанні.
Євродепутати наголошують, що закон не відповідає європейським стандартам і цінностям та ставить під питання подальший проєвропейський шлях Грузії.
“Активне громадянське суспільство Грузії зробило вагомий внесок у демократичні реформи та підготовку заявки Грузії на членство у ЄС.
Закликаємо владу Грузії утриматися від подальших спроб дискредитувати та обмежити роль громадянського суспільства, і, навпаки, сприяти середовищу для співпраці, аби Грузія отримала статус кандидата на вступ. І ми щиро підтримуємо цю мету і готові допомагати вам досягти її”, – йдеться у заяві.
Звернення підписали литовські євродепутати Петрас Аустревічюс, Андрюс Кубілюс та Йозас Олекас; Свен Міксер, Урмас Пает і Маріна Кал’юранд від Естонії; Віола фон Крамон та Міхаель Галлер від Німеччини; Анна Фотига від Польщі, Міріам Лексман від Словаччини, Маркета Грегорова від Чехії, Наталі Луазо та Рафаель Глюксман від Франції, Ільде Вутманс від Бельгії, Тейс Ройтен від Нідерландів, Карен Мельхіор від Данії.