В Україні велика кількість смартфонів купується на “чорному ринку”. Щорічно фіксується не менше ста тисяч крадіжок, і багато з цих крадених пристроїв потрапляють до рук нових власників. Незабаром всі ці телефони можуть перестати працювати.
Оголошень щодо продажу смартфонів за недорогою ціною на тому ж OLX можна знайти чимало. Відстежити їх всіх неможливо, але уряд створив робочу групу з розробки законопроекту про блокування чорних і сірих телефонів. Її очолив депутат Олександр Федієнко. Він вважає, що такі пристрої створюють величезні діри в державному бюджеті.
Як все відбувається? За сірою схемою, підприємці легально купують телефони за кордоном, але ввозять їх в нашу країну, минаючи митницю, і потім продають. Другий канал — чорний, він передбачає перепродаж уже крадених телефонів. Це, звичайно, незаконно. Але такі злочинці залишаються безкарними.Деякі смартфони привозять в Україну з-за кордону, а вкрадені в Україні пристрої, вивозяться в країни ближнього зарубіжжя і продають там.
Втрати державного бюджету через нелегальний імпорт смартфонів становлять щорічно не менше мільярда доларів. Кількість крадіжок сягає більше сотні тисяч на рік, при тому, що самі співробітники поліції говорять, що заяви про втрату пише тільки кожен дев’ятий громадянин.
Щоб якось боротися з цією проблемою, в 2009 році в Україні було введено облік кодів IMEI. Однак, в квітні 2014 року реєстрацію було скасовано, і, мабуть, це комусь вигідно.