Сліди стародавнього кратера знайшов у надрах Марса модуль InSight

Завдяки сейсмічним даним, які зібрав марсіанський посадковий модуль InSight, вчені виявили під шаром застиглої лави сліди стародавнього кратера. Опис роботи опублікував науковий журнал Nature Communications.

“На глибині 30-75 метрів від поверхні Марса ми побачили несподівану аномалію. Там виявився пухкий шар з уламків і осадових порід, затиснутий між відкладеннями базальтових лав гесперійської та амазонської ери”, – пишуть дослідники.

Модуль InSight здійснив посадку на поверхню Марса в грудні 2018 року. Він призначений для пошуків марсотрусів та вивчення внутрішньої структури планети. Вже в перші півроку роботи InSight зафіксував близько 170 марсотрусів. Однак, для складання детальної геологічної карти зони посадки модуля цих даних було недостатньо.

У новому дослідженні планетологи під керівництвом наукового керівника місії InSight Брюса Банердта оминули цю проблему. Вони скористалися тим, що сейсмометр SEIS фіксує не тільки підземні поштовхи, а й “фонові” коливання, що виникають внаслідок взаємодії марсіанських вітрів із різними нерівностями поверхні планети. Як правило, порівняно з марсотрусами, помітити подібні коливання набагато важче. Проте прилади модуля можуть фіксувати їх.

Ці дані показали, що в надрах Марса в районі посадки InSight є щонайменше чотири шари. Два з них складаються з базальтів, а інші з вулканічних гірських порід, а ще два є пухкими покладами реголіту, великих валунів та інших осадових порід, які утворюються при формуванні кратерів або в результаті руху потоків води. Один з цих шарів знаходиться на глибині 30-75 м від поверхні Марса, в проміжку між двома шарами базальту.

Вчені припускають, що пухкий прошарок з осадових порід на такій великій глибині говорить, що під місце посадки InSight розташовується древній кратер, який приховує багатометровий шар лави та осадових порід. На думку дослідників, він утворився приблизно 1,7-2 млрд років тому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *